Kako više čitati? Ostaviš mobitel, uzmeš knjigu i čitaš

Mana Pass Marina i Nataša 1, kako više čitati

Palo nam je na pamet kako bismo zapravo baš rado pisale o tome kako više čitati, ali čisto da ne pišemo samo svoje mišljenje, išle smo kao malo istražiti što o tome pišu drugi. Pa evo za početak, imamo dojam da sve te upute i savjeti čine dosta jednostavnu priču, dosta kompliciranom. 

Ne kažemo da su ti savjeti loši, ali nekako nam se čini nepotrebnim pratiti 20 koraka samo da bi se natjerali čitati.

Ovo zato neće biti savjeti kako više čitati, nego više ono ako vam se stvarno čita i volite čitati ili se vidite kao osobu koja bi to mogla voljeti, budimo iskreni možete i imate vremena, samo tražite izlike. A ako zapravo ne volite čitati i u tome ne uživate, možda se ne trebate ni tjerati.

 

Knjige nisu pokemoni 

Za početak mislimo da vam cilj ne bi trebao biti neki broj knjiga godišnje, mjesečno, tjedno, dnevno ili po satu. Čim imaš taj neki cilj, počneš čitati samo da bi ostvario tu brojku. Pa ti se krene bližiti kraj godine, a tebi fali 6 knjiga do cilja pa se prebaciš na slikovnice koje te ne zanimaju samo da ispuniš kvotu.

Čitati puno jer u tome stvarno neizmjerno uživaš i imaš vremena za to je prekrasno, ali postaviti si ciljeve s obzirom na ljude koji pročitaju 600 knjiga godišnje je smješno.

 

Imate vremena nemojte se lagati

Pitala sam GPT za neke zanimljive brojke na temu kako više čitati. Ne znam od kud mu, spominje neke izvještaje, ali ako on laže mene i ja lažem vashrvatski serijal romana ŽIVOT, kako više čitati

75% Hrvata koristi društvene mreže i prosječno na njima provedemo 2 sata i 16 minuta dnevno. Ajmo čak reći i da nisu samo društvene mreže nego da je tu i čitanje vijesti, gledanje videića, dopisivanje i slično. To su 2 sata i 16 minuta dnevno.

Kaže dalje moj umjetno inteligentni prijatelj, da nam u prosjeku za čitanje pet stranica knjige treba od 6 do 12 minuta. Ako pročitate 5 stranica dnevno to je 1825 stranica godišnje. Recimo da prosječno knjiga ima 300 stranica, to vam je već 6 knjiga godišnje.

E sad ako ne čitate uopće to je super skok. A ako želite čitati više mislim da je isti recept primjenjiv: 5 stranica dnevno više = 6 knjiga godišnje više. 

Neke dane nećete čitati uopće, a neke ćete dane čitati više od pet stranica. Za ime svega valjda ćete u tih 6 knjiga naići i na neku koja će vam biti interesantna pa će vas navesti da pročitate i više od pet stranica dnevno.

 

Što čitati?

Svašta. Nećemo konkretno ulaziti u preporuke knjiga, to ćemo u nekom drugom tekstu, a možete to pronaći i kod blogera ili na GoodReadsu. Ono što imamo za preporučiti je da miksate žanrove. Ako obožavate krimiće, uzmite jedan krimić pa neku publicistiku, nešto što proučava ponašanje, psihologiju i slično. Pa onda opet krimić, pa neku biografiju. I tako. Otvorite malo um i sigurno ćete i svoj omiljeni žanr početi drugačije doživljavati.

Mi bi evo na vašem mjestu počele s tri odlične knjige: Želja, Istina i Volja. Zaboravile smo sad imena autorica, ali kažu ljudi za njih dvije da su baš ono po pravo suptilne.

 

Odustajanje od čitanja

Nije to loše. Ako vam knjiga nikako ne sjeda i morate se prisiljavat nešto pročitati, možda se nema potrebe mučiti kad ih ima  puno koje će vam se svidjeti. Mi recimo svaku pročitamo do kraja čisto da ako kažemo da nam nije baš nešto, možemo nekako argumentirano stajati iza toga, ali svakako ne bi trebala biti poanta tjerati se na čitanje.

To bi bilo to. Pa kako više čitati? Poanta svega je da ako stvarno želite čitati, možete. A ako ste došli do kraja teksta očito vas to zanima. Meni ne bi palo na pamet čitati blog o tome kako stvoriti više vremena u danu za kampiranje 🤷 Šta ćeš, svakakvih nas ima.