Osijek – običaji

slavonija što posjetiti obicaji

 

Dobrodošli u čarobnu regiju Slavoniju, gdje se susreću bogata kulturna baština, izvrsna gastronomska ponuda i ono što ćete sigurno pamtiti – srdačni domaćini. Ovaj dio Hrvatske očarava svojom širokom ravnicom koja se proteže do samog horizonta, obrubljena prekrasnim poljima zlatnog žita i nepreglednih vinograda. Doživite Slavoniju kroz sva osjetila – okusite, osjetite i uživajte u autentičnosti koja je čini jedinstvenom i nezaboravnom.

 

10 preporuka što raditi dok ste u okolici Slavonije

 

  1. Najpoznatija plaža u kontinentalnoj Hrvatskoj: Koliko Osječani vole svoju rijeku i žive s njom dokazuje i bezgranična ljubav prema glavnom gradskom kupalištu Copacabani, koju mještani zovu skraćeno – Kopika. Najpoznatija kontinentalna plaža u Hrvatskoj uređena je prije 40 godina, a do nje se dolazi laganom šetnjom 15-ak minuta iz centra.
  2. Kopački rit: Iako bismo u Osijeku mogli provesti dane i dane, ne propustite priliku da posjetite obližnji biser Baranje. Organizirajte izlet u Kopački rit jer ovaj park prirode je jedno od najočuvanijih poplavnih područja u Europi, dom brojnih biljnih i životinjskih vrsta pa se naziva i europskom Amazonom.
  3. Vukovar i Muzej vučedolske kulture: Grad heroj na Dunavu mjesto je na kojem možete odati poštovanje žrtvi ovog grada u Domovinskom ratu. Obiđite Vodotoranj, Ovčaru, Vukovarsku bolnicu, ali svakako odvojite vremena za upoznavanje vibrantnog šarma kojim ovaj grad danas zrači. Prošetajte baroknom jezgrom, razgledajte dvorac Eltz u kojem je smješten Gradski muzej Vukovara, uputite se na turu Dunavom uz čašu domaćeg vina ili nezaobilazne rakijice… 
  4. Otočki virovi: misteriozna močvara u srce šume. U srcu Spačvanske šume, u blizini Otoka, nalazi se mala oaza prekrasne prirode. Život uz Spačvu, najveću cjelovitu šumu hrasta lužnjaka u Europi koja se prostire na površini od 40 tisuća hektara, stoljećima je oblikovao živote ljudi u njezinoj blizini. A usred te guste šume smjestili su se virovi, prirodni fenomen koji do danas nije potpuno objašnjen. Virovi, naime, nisu ni jezero, ni potok, a ni rijeka. Njihov se vodostaj mijenja, a pune se vjerojatno nekom podzemnom vezom s Bosutom i Savom.
  5. “Slavonijo, u jesen si zlatna” (kolovoz, rujan) kulturno tradicijska manifestacija koja kroz četverodnevni program nudi niz kulturnih, zabavnih, gospodarskih i gastro sadržaja. Smotra dječjeg folklora, tamburaški koncerti, pjevačka i tamburaška večer, eko etno sajam, izložba malih životinja, povorka svatovskih zaprega i jahača, smotra folklornih društava te izbor najljepše djevojke u narodnom ruhu, zbivanja su koja se održavaju u samom programu.
  6. Pokladno jahanje u Nijemcima (oko Uskrsa): Pokladno jahanje je stari slavonski običaj, gdje jahači u narodnim nošnjama jašu na prekrasnim, timarenim i uređenim lipicancima kroz selo. Svečana povorka posjećuje domaćine koji primaju jahače u “avaliju” i časte ih raznim slavonskim jelima, rakijom i kuhanim vinom. Jahači uzvraćaju pjevanjem izvornih, starih, slavonskih pjesama. Pokladno jahanje je običaj koji se njeguje u većini slavonskih mjesta, a datira od doba Turaka, kada su tzv. graničari za vrijeme poklada prolazili kroz selo kako bi zaštitili lokalno stanovništvo.
  7. Đakovački vezovi (kraj lipnja): poznati su po tome što su najstarija i najveća smotra folklora u Hrvatskoj, te su na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva uvršteni 2011. godine. Osim bogatog folklornog programa, Đakovački vezovi poznati su i po tradicionalnom konjičkom defileu koji se održava na glavnoj ulici grada, kao i po ljepoti i složenosti narodnih nošnji koje sudionici nose.
  8. Zimski vašar u Karancu i Čvarakfest (studeni): Posljednje subote u studenom, očekuje vas najmasniji, najslasniji festival u regiji i to onaj posvećen ”baranjskim tartufima” – čvarcima. U Karancu se tradicionalno, na sajamskoj livadi uz crkvu Sv. Donata, održava najveći sajam domaćih proizvoda u regiji. Zimski vašar je događaj koji nudi proizvode oko 80 lokalnih proizvođača domaćih proizvoda, mahom baranjskih i slavonskih OPG-ovaca. Ovdje možete obaviti napuniti svoje police u špajzu za cijelu zimu. Poznati baranjski suhomesnati proizvodi (kulen, slanina, kobasica, šunka, čvarci, mast…), vino, rakija, sokovi, sirevi, peciva, kolači, med, mljevena crvena paprika, pletene košare, drveni pribor za kuhinju, suveniri, antikviteti…Naravno, kako bi to bilo u Baranji bez poznate kuhinje, pa tako na Vašaru možete kušati čobanac, grah iz glinenog ćupa, kotlovinu, pečene kobasice, šarana u rašljama i sve to ”zaliti” vrhunskim vinom. Prije ručka ne zaboravite nazdraviti čokanjčićem domaće rakije. Tijekom Zimskog vašara se održava i “Čvarakfest”, u isto vrijeme i na istome mjestu. Natjecanje je to u topljenju čvaraka, a pobjednik osvaja titulu Čvarak Majstora. Natjecateljske čvarke možete i kupiti dok su još vrući.
  9. Bilje i dvorac Eugena Savojskog: Jedno od najstarijih naselja u Baranji zove se Bilje – maleno pitoreskno mjestašce koje će vas osvojiti svojim šarmom i gostoljubivošću domaćina. U njegovoj okolici danas možete pronaći brojne ostatke nekadašnjih rimskih cesta koje pokazuju da naselje postoji još od davnih rimskih vremena. Najveća atrakcija u Bilju je impresivni dvorac Eugena Savojskog koji je po mnogima jedan od najljepših u istočnoj Hrvatskoj. Iako se nagađa tko je njegov arhitekt, stanovnici ovog baranjskog naselja ispričat će vam zanimljivu priču o tome da je dvorac izgradio austrijski arhitekt Johann Lucas von Hildebrandt koji je poznat po projektiranju čuvene bečke palače Belvedere.
  10. Park šuma Jankovac: sa svojom Grofovom poučnom stazom ubraja se među najpopularnija izletišta na Papuku. Idealna za obiteljske izlete s pogledima koje ćete dugo pamtiti.

 

Gastro ponuda Slavonije – regija iz koje se nećete vratiti gladni

 

Osim što ovdje sigurno nećete ostati žedni, u regiji kulenove seke nećete ostati ni gladni. Od ukusnih kobasica i pečenih svinjskih krmenadli do mirisnih slavonskih specijaliteta poput fiš paprikaša i kulena, svaki zalogaj nosi sa sobom priču o slavonskoj kulinarskoj tradiciji. A osim toga, Slavonci imaju neki poseban način da naprave da se osjećate kao da ste doma.

 

vinarija brzica slavonija baranja obicaji

Vinarija Brzica Smješteni u Erdutu, predstavljaju obaveznu postaju svim zaljubljenici u vino. Ono što se kod mora doživjeti, osim naravno autohtonih sorti, je pogled – ovo je vinarija s najljepšim pogledom u Podunavlju. Nešto malo manje od četiri hektara površine, koliko je velik vinograd, okruženo je bogatim Dunavom na nadmorskoj visini od 150 metara. Zbog takvog terroira osunčanog 240 dana u godini, vino je visokog udjela prirodnog šećera i bogatog okusa. Iako je ovo područje poznato po bijelim vinima, prvenstveno graševini, u ovoj se vinariji proizvodi većinom crno vino – vranac, cabernet sauvignon i merlot. Vinarija Brzica redovito organizira eno-gastro događaje i posjete vinogradima i podrumima kako bi posjetiteljima pružila nezaboravno iskustvo upoznavanja s vinarskom tradicijom Slavonije.

 

 

crna svinja restoran slavonija osijek obicaji gastroRestoran Crna svinja Plodna slavonska zemlja, kao sinonim za hranu i Slavonija, kao mjesto dobrog života i jedinstvenih okusa, kako samo kažu, ljubav su i inspiracija za sva njihova jela. Poštujući namirnice koje im crnica daje, kroz načela pripreme moderne europske kuhinje, uspješno su kreirali fuziju slavonskih namirnica i svjetskih receptura. U Čepinu, u okolici Osijeka, ovaj restoran nudi poseban doživljaj najkvalitetnije slavonske ponude. Uz specijalitete od crne svinje, restoran je ujedno i domaćin trajnim mesnim proizvodima DOBRO, najpoznatijem brandu delicija od slavonske svinje, koji se proizvode u neposrednoj blizini restorana.

 

 

 

 

 

baranjska kuća slavonija gastro baranja obicaji

 

Baranjska kuća je obiteljski etno-restoran, smješten u pitoresknom baranjskom selu Karanac. Ovaj restoran oživljava neke stare tradicionalne recepte kao što su jela od puževa u umaku od kopriva i pečenog bagremovog cvijeta, grah gulaš u zemljanom loncu pa do klasičnih baranjskih specijaliteta kao što su fiš paprikaš, čobanac, šaran na rašljama, perkelt od soma s domaćim rezancima i mnogi drugi. Nešto što nikako ne smijete propustiti.

 

 

 

 

 

To je to! Posjetili ste nešto od stvari s popisa, jeli u ovim restoranima? Imate još nešto za dodati na ovu listu? Javite nam! Podijelite s drugima.

Komentirajte na ovaj post i idemo svi zajedno stvoriti mjesto gdje će se moći pronaći najbolje od Hrvatske.